Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Andrzejki w Wielawinie

Andrzejki - wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Do biblioteki w Wielawinie przyszli najmłodsi czytelnicy, którzy wysłuchali informacji o historii wróżb andrzejkowych. Dzieci miały możliwość wzięcia udziału we wszystkich wróżbach.

A były nimi: serca z wypisanymi imionami chłopców i dziewcząt, losowanie kubków z obrączką, różańcem lub zieloną gałązką. Wróżby z obierzyn jabłek, rzut monetą do miski z wodą (dzieci musiały pomyśleć życzenie), losowanie zawodu jaki będą wykonywać w przyszłości, wróżba z skorupek orzecha włoskiego i rzut kapciem. Znamy znaczenia wielu wróżb, jednak niektóre z nich są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dlatego warto podpytać swoich rodziców, babcie i ciocie jak oni spędzali andrzejki i jakie wróżby pamiętają. Dzieciom najbardziej spodobało się odczytywanie wróżb z karteczek, które dopiero pod płomieniem świeczki ukazywały swoją treść.

Autor: Biblioteka w Wielawinie

Banery/Logo

Narodowy Program Czytelnictwa
Fundacja Orange
Program Rozwoju Bibliotek
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowy Program Czytelnictwa 2.0
Biblioteka +